SoundQ - Cargo planes

sound_q



Problem promocji w mediach nie dotyczy wyłącznie amatorskich zespołów studenckich reprezentujących najbardziej niszowe gatunki muzyczne. Takie same trudności z dotarciem do odbiorców mają wykonawcy, którzy postawili wszystko na jedną kartę – artyści, którzy związali się na dobre i na złe ze sceną muzyczną.


Wydaje mi się, że proponowane zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji nie pomogą młodym twórcom, gdyż radiowcy będą się raczej skłaniali do tego, by prezentować więcej utworów takich wykonawców jak: Kombii, Lady Pank czy Perfect znanych doskonale wszystkim pokoleniom Polaków. Twórczości młodych, zdolnych, polskich artystów raczej nie uświadczymy, będziemy raczej przeklinać notorycznie prezentowane w radiostacjach kawałki "Zawsze tam, gdzie ty" i "Autobiografia" (jeżeli o mnie chodzi to jak słyszę w radiu utwór "Zawsze tam, gdzie ty" to zawsze zmieniam stację; radiowcy najprawdopodobniej zapomnieli o chwalebnej historii Lady Pank i takich piosenkach jak: "A to ohyda", "Młode orły", "Jak igła" czy "Sztuka latania". Notabene zapomiała również o tym Gazeta Wyborcza proponując czytelnikom muzyczną kolekcję "Polski rock").


Wchodzący na rynek wykonawcy doskonale zdają sobie sprawę jaka jest sytuacja, dlatego szukają alternatywnych rozwiązań promocji własnej twórczości, do których zalicza się między innymi promocja w Internecie. Jednym z zespołów, które postowił w ten sposób rozpropagować swoją muzykę jest krakowski SoundQ, dowodzony przez charyzmatycznego wokalistę Kubę Kubicę.


Bardzo istotne jest to, że nie jest to formacja jedna z wielu, tylko kapela mogąca uchodzić za jedną z najważniejszych na polskiej scenie undergroundowej. Przede wszystkim w jej składzie znajdują się doświadczeni muzycy pochodzący z Krakowa oraz Bielska-Białej. Zdecydowanie największy staż ma wspomniany Jakub Kubica, klawiszowiec death-metalowego Thy Disease (od 2001 roku) oraz nieistniejącego już rockowego Delight (od 2002 roku). Ważne jest też, że grupę wspomagają: ceniony producent Jarek Baran, współpracujący z takimi wykonawcami jak: Paradise Lost, Fear Factory i wspomnianym wcześniej Delight, znana poetka i dziennikarka Marta Eloy Cichocka oraz zdolny grafik Marcin Halerz, autor teledysku do utworu "The Cast Outs", pochodzącego z debiutanckiej płyty SoundQ "Semaphores, dogs and traces" z 2009 roku.


Po niepowodzeniu komercyjnym pierwszej płyty zespołu, spowodowanym pominięciu kapeli przez mainstremowe stacje radiowe SoundQ postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Na wzór brytyjskiego Arctic Monkeys umieścili trzy najnowsze nagrania w sieci do pobrania za darmo (konkretnie na swojej stronie internetowej). Trzy melodyjne kawałki tworzą EP "Cargo Planes", która może być szokiem dla słuchaczy, kojarzących Kubicę z metalowego Thy Disease. Początek kawałka "Cargo Planes" w warstwie instrumentalnej przypomina studyjne dokonania Radiohead z czasów "In Rainbows". Od pochodzących z Anglii kolegów po fachu odróżnia SoundQ wokal Kubicy, nie przypominający w niczym śpiewu Thoma Yorke'a, kojarzący się z głosem Petera Heppnera z Wolfsheim (aczkolwiek sam zainteresowany nie lubi takich porównań). Ze spokojnego, nasyconego nowocześnie brzmiącą elektroniką rocka kawałka "Cargo Planes" płynnie przekształca się w dynamiczny, taneczny utwór przywołujący na myśl motoryczne dokonania Depeche Mode, sprzed ćwierć wieku, a także wszystko to, co kiedykolwiek było prezentowane na dyskotekach i imprezach elektro. Bardzo nowocześnie brzmią pozostałe dwa utwory z EP-ki: szybki "The Secret" oraz nastrojowy "Elephant's Graveyard".


Po bliższym zapoznaniu się z materiałem stwierdziłem, że muzyka SoundQ brzmi trochę jak twórczość amerykańskich zespołów pop-rockowych, tj. przebojowo, nowocześnie i przede wszystkim radiowo, choć krakowski zespół nie ma jak na razie na swoim koncie utworu, który mógłby stać się hitem z prawdziwego zdarzenia. No i zapewne dysponuje mniejszym budżetem niż sławna amerykańska grupa OneRepublic czy Steven Wilson, więc w przypadku teledysków musi liczyć wyłącznie na talent i wyobraźnię wspomnianego Marcina Halerza.


SQ_01b


Jeżeli Marcin Halerz stworzy dzieło tak ciekawe jak linoryt krakowskiej artystki Agnieszki Trzebińskiej zdobiący okładkę EP-ki "Cargo Planes" i jeżeli kapela nagra przebój, SoundQ może stać się czymś więcej niż tylko lokalną sensacją muzyczną, umilającą czas przed występami prawdziwych gwiazd.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Queen - A Kind of Magic, recenzja 2008

DJ Khaled - Grateful

Pożegnanie bloxa