Premiery muzyczne: Fleet Foxes, Kleerup

Fleet_Foxes__Fleet_Foxes


Debiutancki album pochodzącego z Seattle kwintetu Fleet Foxes intryguje już przy kontakcie wzrokowym. Na okładce płyty „Fleet Foxes” znajduje się obraz flamandzkiego malarza Petera Bruegla StarszegoPrzysłowia niderlandzkie”. Obraz został namalowany przez artystę w 1559 roku, a obecnie dzieło znajduje się w berlińskim Museum Island.


Okładka debiutanckiej płyty Fleet Foxes przypomina płytę Deep PurpleDeep Purple” z 1969 roku, którą zdobi słynny obraz Hieronima BoschaOgród rozkoszy ziemskich”.


Z albumem grupy Deep Purple, debiut Amerykanów ma  niewiele wspólnego, chyba tylko to, że obydwie płyty są niezwykle wyrafinowane. Wokalista, gitarzysta i kompozytor Fleet Foxes, Robin Pecknold w swoich wypowiedziach nigdy zresztą nie podawał Deep Purple jako źródła inspiracji. Artysta nie musi ich jednak wskazywać. Bardzo wyraźnie słychać, że duży wpływ na działalność zespołu mają tacy artyści jak:  Simon & Garfunkel, The Byrds oraz The Beach Boys.


Dziennikarze porównują muzykę kwintetu do dokonań Coldplay, Iron & Wine, Devendry Barnharta, The Decemberists oraz The Shins, czyli do wykonawców wykonujących muzykę ciepłą i spokojną, którym daleko do osiągnięć czołowych zespołów pochodzącym z Seattle, tj. Nirvany i Alice in Chains.


Kompozytorski kunszt Robina Pecknolda na pewno przyczynił się do sukcesu albumu, jednak przy odsłuchu płyty nie sposób nie zwrócić uwagi na wspaniały głos artysty i umiejętność jego wykorzystania.


Debiutancka płyta Fleet Foxes jest bardzo dobra, jednak tylko o trzech utworach z tego krążka: White Winter Hymnal, „He Doesn't Know Why” i „Your Protector”, można z ręką na sercu powiedzieć, że są wybitne.




Utskrift



Spragnionym melodii i brzmień spod znaku Giorgio Morodera na pewno spodoba się debiutancki krążek szwedzkiego producenta Kleerupa. Szwed dobrze skonstruował pierwszy album. Na płycie oprócz instrumentalnych kompozycji, nawiązujących do twórczości wspomnianego Morodera, znalazło się również miejsce na trzy synth-popowe piosenki rodem z lat osiemdziesiątych.


Kawałki: Until We Bleed” zaśpiewany przez Lykke Li, “With Every Heartbeat”, będący efektem współpracy ze szwedzką artystką Robyn oraz “Longing for Lullabies”, nagrany wraz z Titiyo to numery, które stoją na wysokim poziomie artystycznym i są jednocześnie zabójczo przebojowe. Dwie ostatnie piosenki stały się zresztą wielkimi przebojami. Utwór "With Every Heartbeat" dotarł aż do 1. miejsca listy przebojów w Wielkiej Brytanii i wywindował sprzedaż czwartego,  bardzo przeciętnego krążka Robyn.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Queen - A Kind of Magic, recenzja 2008

DJ Khaled - Grateful

Pożegnanie bloxa